Havayolu Kargo

Her geçen gün küreselleşen dünyamızda insanlar eşyalarını veya mallarını bir yerden başka bir yere ulaşımını sağlamak için taşımacılık sektörüne yönelmiştir. Karayolu, havayolu, deniz yolu, demir yolu gibi bir çok ulaşım alanında taşıma ve kargo imkanı bulunuyor.  Yaşadığımız yüzyılda taşımacılık türleri arasından en çok tercih edilen ve ön plana çıkmayı başaran taşımacılık türü havayolu taşımacılığıdır. Havayolu kargoları diğer taşımacılık türlerine göre küreselleşmeye en açık ve uluslararası alanda en çok avantajı bulunan taşımacılıktır.

Havayolu Kargo Seçenekleri

Küreselleşmeye açık olması sebebiyle her gün gelişen ve yenilenen dünyamız için daha cazip bir hale gelmiştir. Bu sektör havayolu taşımacılığı başladığından beri diğer taşımacılık türevlerinin aksine sürekli değişim süreci içinde kalmıştır. Havayolu kargoları özellikle ağırlığı yüksek eşyalar için en hızlı ve en güvenilir yollarından biridir. Peki, neden karayolu veya deniz yolu taşımacılığından daha avantajlı?

Öncelikle karayolu taşımacılığından başlayalım. Karayolu taşımacılığı diğer bütün taşımacılık türlerine göre en eski olanıdır. Ülkemizdeki karayolu yük taşımacılığı diğer Avrupa ülkelerine kıyasla büyük bir oranda daha fazla kullanılmasına rağmen ülkemizin karayolu ağı diğer ülkelere özellikle de ab üyesi gelişmiş ülkelere göre çok daha düşüktür. Bir diğer problemi ise çevreye en yüksek zarar veren taşımacılık olmasıdır. %45 oranında zararlı gaz salınımı yapan karayolu taşımacılığı Ab’nin bu taşımacılığa getirdiği ölçütlere uymasıyla bu oranı %30’lara kadar indirse de bu sektörde hala çevreye yüksek zarar verilmekte. Bu taşımacılıkta ülkemizde yaşanan diğer sorunlardan biride can ve sağlık güvenliğidir, özellikle kış aylarında sert iklim koşulları nedeniyle birçok kaza meydana gelmektedir. Bunların yanı sıra sürücülerin eğitimsizliği, dikkatsizliği, yetersiz denetim bu sektöre daha da olumsuz yön katmaktadır. Yani bu taşımacılığa güvenip bir noktadan diğer bir noktaya ulaştırmak isteyeceğiniz eşya ve mallarınız zarar görme olasılığı en yüksek sektör olsa da en yaygın taşımacılık türüdür. Fakat her geçen gün gelişen modernize ve küresel dünyaya ayak uydurmayı başarabilmiş olan havayolu kargoları teknolojiyi takip ederek her geçen gün daha çok dikkat çekmeyi ve bu sektörde talebin artmasını sağlıyor.

Havayolu Kargo Avantajları

Kargo taşımacılığı yapmakta olan uçakların hacim ve ağırlık  limitleri nedeniyle diğer taşıma türlerine oranla daha yüksek taşıma maliyeti meydana gelmektedir. Ancak ne kadar yüksek maliyet çıksa da bu durumun ana etmeni uluslararası ticaretin en geniş, hızlı ve güvenilir olan taşımacılık yöntemi olduğundan kaynaklıdır. Örneğin Amerika Birleşik Devletlerinden Nijerya’ya bir kargo aktarımı yapacaksınız diyelim bunun kara ve demir yoluyla imkânsız olduğunu hepimiz biliyoruz, deniz yoluyla da imkânı yok çünkü Nijerya’nın denize kıyısı yok.

Deniz yoluyla mümkün olsa bile bu çok yoğun aktarmalarla gerçekleşir ve bu aktarmalarda malınızın zarar görmesi işten bile değildir. Fakat havayolu taşımacılığıyla istediğiniz ülkeye veya şehre kargo transferi yapabilirsiniz. Bu yöntemi çoğunlukla firma veya şirketler kullansa da artık bireysel kişilerinde kullandığı ve oldukça yardımı olan bir yöntemdir. Özellikle kurumsal ve uluslararası alanda çalışan şirketlerin vazgeçilmezi olan bu taşımacılık türü ticareti oldukça kolaylaştırmıştır. Havayolu kargo taşımacılığı her kargo taşımacılığında olduğu gibi her yükün nakli için uygun değildir, fakat en zor nakliyeleri yapan da yine havayolu kargolarıdır. Sektörün 2. Dünya savaşının devamında canlanmış olduğu tarihsel gelişimine bakıldığında anlaşılmaktadır. Süre içerisinde hızla büyümekte olan bir sektör olarak devam etmektedir. Teknoloji ile birlikte hızla gelişmektedir.