Denizyolu Kargo

Mal transferleri sırasında malların, özellikle çok büyük çaplı yüklerin denizyolu ve yük gemileri yardımıyla taşınması işlemidir. Her geçen gün gelişen lojistik sektöründe en yaygın kullanılan taşımacılık türü olmakla birlikte denize kıyısı olan ülkeler tarafından sık tercih edilen bir taşımacılık türüdür. Denizyolu kargonun bu kadar rağbet görmesinin bir diğer nedeni ise transfer sürecinde tonlarca ürünün en ucuz maliyetle taşınıyor olmasıdır. Bu transfer yük gemilerine malların yüklenmesiyle başlar ve ardından taşınacak ülkedeki limana bırakılarak sonlanır. Temelde güvenilir, ekonomik ve kaliteli bir taşıma işi olduğundan denizyolu kargonun oldukça işlevsel olduğunu söyleyebiliriz. Genel anlamda firmalar, şirketler ve kuruluşlar ihtiyaç duydukları transfer işlemini gerçekleştirmek için sıklıkla denizyolu taşımacılığını tercih etmektedirler.

Denizyolu Kargo Avantajları

Denizyolu kargonun çok sayıda önemli avantaj sunabildiği bilinmektedir. Denizyolu taşımacılığının sunmuş olduğu en önemli avantajlardan birisi elbette ki uygun fiyat seçeneği. Bunun yanında güvenli ve hızlı bir şekilde taşınma hizmetini sağlaması denizyolu kargonun firmalar ve şirketler tarafından tercih edilmesinin bir diğer nedenidir. Ayıca denizyolu taşımacılığı, demir yoluna oranla 3,5, karayoluna göre 7 ve havayoluna göre 22 kat daha ucuz olması denizyolu kargonun önemli avantajları arasındadır. Diğer transfer modlarına nazaran sanayi hammaddesini oluşturan yükleri denizyolu kargosu sayesinde tek seferde büyük miktarda taşımak ve dünyanın her tarafına ulaşmak mümkündür. Çıkış ve varış limanları arasından gümrük transit geçiş ve gümrük işlemlerinin bulunmaması da denizyolu kargonun avantajlarından birisidir.

Denizyolu kargonun ülke ekonomisine katkısı da oldukça büyüktür. Ülkemizde de transfer edilecek malların yarısından çoğu için bu yöntem kullanılır. Bir örnek verilmesi gerecek olursa ; Ülkemizin yapmış olduğu dış ticaretinin maddi olarak olarak %50,7’lik kısmının taşımacılık hizmetlerinde tercih edilen bir taşıma yöntemi olduğu bilinen denizyolu taşımacılığı ile özellikle Avrupa ülkelerindeki oldukça fazla limana süratli, güvenilir ve uygun olarak taşıma yapılabilmektedir. Örnek olarak verilecek olursa 6-8 günlük bulunmakta olan transit süreler ile İzmir veya İstanbul limanlarından başka ülkelerin pek çok limanına ihracat yapılabildiği görülmektedir. Avrupa Kıtası ile birlikte Avustralya, Çin, ABD gibi uzak ülkelerle yapılmakta bulunan transferler denizyolu taşımacılığı ile yapılmaktadır. Yolcu ve ürün trafiği incelendiğinde Türkiye’deki en işlek limanlar; İzmit, İstanbul, Mersin, İzmir, İskenderun ve Samsun’dur.

Denizyolu Kargo Çeşitleri

Denizyolu taşımacılığı pek çok farklı alanda hizmet sunabilmektedir.  Denizyolu kargonun tramp ve liner taşımacılık olmak üzere iki türü vardır. Bunların ilki olan tramp taşımacılık, iki liman arasında yapılan ve belirli bir tarihi ve zamanı olmayan taşımacılıktır. Kereste, petrol ve yer altı madeni gibi geminin tümünü ya da büyük bir bölümünü kaplayan ürünlerin yük gemileri yardımıyla tek seferde taşınması tramp taşımacılığın bir diğer özelliğidir. Bu tür bir taşımacılıkta mühim olan yükün varlığıdır. Tramp taşımacılıkta yük esas alındığından ötürü uyulması gereken bir sefer tarifesi de yoktur.

Denizyolu kargonun bir diğer taşımacılık türü olan liner taşımacılık ise yükün varlığı kriteri önemli olan tramp taşımacılığın tam aksine yükün değil hizmetin esas olduğu bir taşımacılık türüdür. Ayrıca gemilerin kakış, varış ve aktarma limanları lojistik firmaları tarafından belirlenir. Dolayısıyla taşımacılık işinin ne zaman başlayacağı, ne zaman sonlanacağı bellidir. Tarife esasına dayanan bir taşımacılık olduğundan dolayı gemiler önceden belirlenen tarihlerde limana giriş yapar ve firmaya yükleme, boşaltma işlemlerini gerçekleştirir. Konteyner ve ro-ro taşımaları liner taşımacılığa örnek olarak gösterilebilir. Hızla yükselen liner taşımacılık son zamanlarda en sık tercih edilen taşımacılık alanları arasında yer almaktadır.